بررسی انواع تجهیزات درب اتوماتیک

تجهیزات درب اتوماتیک

تجهیزات درب اتوماتیک و سیستم های انواع درب برقی برای افزایش رفاه و بالا بردن امنیت در مکان های عمومی و خصوصی به شکل های مختلفی  مانند انواع درب اتوماتیک حیاط، پارکینگ، ورودی ساختمان و حتی انواع درب اتاق های داخل ساختمان نصب و مورد استفاده قرار می گیرد.
با نصب انواع درب اتوماتیک می توان تنها با فشار دادن شاسی روی یک Remote Control از فاصله ای معین درب را باز و بسته کرد و یا با نصب سنسورهای مخصوص حرکتی هنگام عبور و مرور درب را به صورت خودکار باز و بسته کرد.
انواع درب اتوماتیک اصفهان که می توان این سیستم های کنترلی را روی آن نصب کرد:

درب اتوماتیک چند تکه ( Sectional Door ): این نوع درب اتوماتیک به صورت چند تکه ی افقی روی هم قرار می گیرد و هنگام باز شدن به بالا حرکت کرده و پس از چر خش ۹۰ درجه، به موازات سقف قرار می گیرند.

درب کرکره برقی اصفهان ( Roller Door ): این نوع درب با چرخیدن حول یک محور، به سمت بالا جمع می  شوند. ( مانند کرکره مغازه )

درب اتوماتیک کشویی اصفهان ( ریلی ) ( Siliding Door ): این نوع درب یک تکه بوده و روی ریلی در پایین درب لغزیده و به چپ و راست حرکت  می کنند.

درب اتوماتیک لولایی اصفهان (Swing Door  ): درب هایی هستند که به صورت دو لنگه یا تک لنگه حول یک لولا  حرکت افقی دارند.

درب اتوماتیک یک تکه چرخان ( Tilt Door ): این درب ها به طور یکپارچه با حرکت عمودی حول دو نقطه در طرفین چرخیده و به  موازات سقف قرار می گیرند.

برای باز و یا بسته کردن انواع درب سیستم هایی با مکانیسم های متفاوت طراحی شده است که اکثرا از نوع الکترومکانیکی می باشند. قسمت های اصلی یک سیستم درب باز کن اتوماتیک با مکانیسم الکترومکانیکی را به صورت زیر است :

انواع تجهیزات درب اتوماتیکموتور الکتریکی

موتور الکتریکی یکی از تجهیزات درب اتوماتیک است که اکثرا برای سیستم های درب بازکن اتوماتیک از موتورهای تک فاز استفاده می شود، این موتورها قابلیت چپ گرد و راست گرد شدن دارند لذا از موتورهای تک فاز با دو سیم پیچ مشابه استفاده می شود که باسری قرار گرفتن یک خازن با هر کدام از سیم پیچ ها می توان جهت حرکت موتور را تغییر داد

عمدتا چهار سیم جداگانه از موتور خارج می شود که یک سیم به عنوان اتصال به زمین و دوسیم دیگر به دو سر خازن وصل می گردند و یک سیم باقی مانده نیز مشترک می باشد. تمام سیم های موتور در انتها به ترمینال های مدار الکترونیکی وصل می شوند. این موتورها در توان های ۵۰ وات تا ۱۰۰۰ وات برای انواع درب اتوماتیک از نظر اندازه و وزن مورد استفاده قرار می گیرد.
فقط در درب اتوماتیک دو لنگه از دو موتور استفاده می شود و در بقیه انواع آن از یک موتور استفاده می شود. نکته ی مهمی که باید درباره کار موتور توجه نمود این است که کار مداوم موتور الکتریکی در این سیستم ها باعث داغ شدن موتور و آسیب دیدن آن می شود و باید از باز و بسته کردن پشت سرهم درب اجتناب کرد.

قسمت مکانیکی یا گیربکس

به دلیل کافی نبودن نیروی موتور الکتریکی برای باز و بسته کردن انواع درب اتوماتیک، نیروی موتور به کمک یک سیستم مکانیکی افزایش داده می شود. برای این کار از gear box  ( جعبه دنده ) استفاده می شود. نحوه انتقال نیرو پس از افزایش نیرو به کمک جعبه دنده نسبت به انواع درب اتوماتیک انتخاب می شود.
مثلا برای درب های کشویی نیرو به کمک چرخ دنده از محور محرک مکانیکی به دنده های شانه ای موجود در قسمت پایینی درب منتقل می گردد. در مورد درب های یک تکه  و درب های تکه ای که به صورت عمودی باز و بسته می شوند نیرو به کمک زنجیر انتقال می یابد و برای درب های تک لنگه یا دو لنگه درب توسط بازو هایی باز و بسته می شود.
در بعضی از مدل های درب های دو لنگه یا تک لنگه سیستم گیربکس متشکل است از پیچ حلزونی و مهره متصل به آن، که با چرخش پیچ و حرکت مهره در باز و بسته می شود. در مواقع لزوم  باید محور گیربکس را خلاص کنیم تا بتوانیم درب ها را به صورت دستی باز و بسته نماییم. در سیستم های در بازکن بازویی خلاص کردن درب ها توسط آچار آلن که بر روی قسمت موتور – گیربکس قرار داده شده انجام می گیرد.
در سیستم های درب های کرکره ای و درب های یک تکه چرخان یا چند تکه که دستگاه اصلی روی سقف نصب می شود توسط یک ریسمان آویزان می توان کار خلاص کردن را انجام داد و در سیستم هایی که برای انواع درب اتوماتیک کشویی ساخته شده اند این کار با باز کردن درب کوچک روی دستگاه اصلی توسط یک سویچ انجام می گیرد.

برد الکترونیکی

برد یکی دیگر از تجهیزات درب اتوماتیک میباشد که برای کنترل و تنظیم کردن زمان باز و بسته شدن درب به کار می رود و محل قرار گیری آن در سیستم های مختلف درب متفاوت است. برای مثال این برد در سیستم های درب های لولایی به صورت جداگانه در یک تابلو در کنار در نصب می گردد و در سیستم های درب اتوماتیک ریلی روی دستگاه اصلی.

 تجهیزات ایمنی

برای جلوگیری از آسیب رسیدن به وسایل نقلیه و افراد , در زمان باز و بسته شدن درب، از لوازم تجهیزات درب اتوماتیک به نوعی استفاده می شود که هم حرکت درب را اعلام کند و هم در صورت عبور فرد یا خودرو هنگام حرکت درب به خصوص بسته شدن درب، آن را به نحو مناسب متوقف نماید یا باز کند. برای کنترل درب در این حوضه از ابزار های زیر استفاده می شود.

سنسورهای مادون قرمز (  Photo Cell ) ( Beam Sensor) 

سنسور های Infra red یا مادون قرمز که به چشمی نیز معروف هستند دارای دو قسمت جداگانه فرستنده ( TX ) و گیرنده ( RX ) است.
حداقل یک جفت سنسور در قسمت بیرونی بر روی دیوار و یا پله های خاصی با ارتفاع مناسب نصب می شوند که فرستنده مادون قرمز را به کمک یک دیود گالیم آرسنید ارسال و این اشعه توسط یک فتودیود توسط گیرنده دریافت می شود. برای نشان دادن دریافت اشعه توسط گیرنده یک LED بر روی فرستنده قرار می گیرد که در مواقع دریافت اشعه خاموش است. هنگام عبور یک فرد یا خودرو از درب دریافت اشعه قطع می شود و LED روشن می شود و یک رله داخل گیرنده تحریک می شود. در این زمان کنتاکت های رله به مدار الکتریکی کنترل تعبیه شده بر روی برد الکترونیکی متصل می شوند و دستور لازم را برای توقف درب یا باز شدن درب را به موتور صادر نماید.

 کلید های کنترل دستی

دو کلید جهت حرکت دادن درب در زمانی که ریموت کنترل در دسترس نیست وجود دارد، یک کلید برای باز کردن درب و کلید دیگر برای بسته شدن درب. که باید این دو کلید در مکانی مناسب که هم ایمن و هم در دسترس باشند قرار داد.

ریموت کنترل

برای کنترل انواع درب اتوماتیک در اصفهان از راه دور معمولا از ریموت کنترل که نوع فرستنده رادیویی کوچک است استفاده می شود. فرستنده دارای کلید های فشاری جهت باز و بسته کردن یا توقف درب است. دستگاه ریموت به همراه آنتن و مدار گیرنده رادیویی روی مدار الکترونیکی اصلی اجزای ارتباط رادیویی دستگاه را تشکیل می دهند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *